Jakub Fijak
Polska Muzyka Elektroniczna Jakub Fijak

Jakub Fijak (urodzony 16 lutego 1992 roku w Jeleniej Górze) – twórca muzyki elektronicznej, jingli radiowych oraz remixów do utworów innych artystów. Jego muzyczna przygoda zaczęła się pod koniec 2004 roku, kiedy to fascynacja muzyką Enigmy, Schillera i Mike'a Oldfield'a zaowocowała chęcią tworzenia własnych utworów. Początek nie był łatwy i godziny spędzone nad YAMAHĄ PSR 500 przeobraziły się w ponad 200 przeróżnych utworów, z których żadnego nie dało się słuchać... W 2006 roku, kiedy w pokoju Jakuba pojawił się Roland Juno-D, zaczęły powstawać kompozycje, z których większość można usłyszeć na debiutanckim albumie „Genesis” (2008). Ta płyta to również początek współpracy z Maciejem Braciszewskim, który zajmował się aspektami technicznymi nagrań oraz ich masteringiem.
Niespełna rok później pojawia się kolejny album pt. "The Lost World" (2009), który wraz z poprzednią płytą ma swoją premierę w internetowym radiu EL-Stacja. Wtedy też rozpoczęła się czynna współpraca z radiem trwająca do dnia dzisiejszego, której efektem były miedzy innymi jingle do takich audycji jak "EL-Stacja Kosmaczna", "Kelnair", czy "Wtorkowe Granie do Poodochy".
Jakub wykonał również dla EL-Stacji jedną audycję z serii "Qultowe Maszyny" przedstawiając legendarny syntezator Minimoog. W styczniu 2010 roku na łamach miesięcznika "Estrada i Studio" w rubryce "Prześlij nam swoje demo" pojawia się utwór Jakuba "From Rome to Avignon". Na przełomie 2009 i 2010 roku powstawały krótsze formy muzyczne w charakterze singli lub albumów EP i tak swoją premierę miały kolejno: "The Gods" (2009) – przy współpracy z Maciejem Braciszewskim, "Destruction"(2009) oraz "Around The Horizon"(2010). We wrześniu 2010 roku ukazuje się album "Soldiers Of Heaven", który w pewien sposób ma przełomowy charakter, przez energetyczną mieszankę rytmicznej elektroniki oraz elektrycznych gitar. Płyta miała swoją premierę również w meksykańskim radiu Universo New Age World jak i rok później w audycji "Tragarze Syntezatorów" na falach radia Wnet gdzie zaprezentował ją Jerzy Kordowicz. Rok 2011 był dla Jakuba bardzo intensywny.
W marcu swoją premierę miały dwa kolejne albumy EP - "The Prophecy" oraz "Space Stories". Następnie miał miejsce debiut sceniczny podczas koncertu "Elektroniczny Weekend", który odbył się w dniach 20-21 sierpnia w Mogilnie. Jakub zagrał wtedy na jednej scenie wraz z Robertem Kanaanem oraz Maciejem Braciszewskim. W tym czasie również światło dzienne ujrzał album "EL-Stacja" powstały przy współpracy z Maciejem Braciszewskim. Na płycie głosu użyczyła Natalia Braciszewska–Kijak oraz Julka Kwiatkowska. Rok 2011 zakończyła grudniowa premiera albumu „Expedition”, będącego zbiorem utworów powstałych przy różnych okazjach, które nie znalazły miejsca na bieżących produkcjach.
Rok 2012 otworzyła seria reedycji muzycznych przygotowanych specjalnie dla serwisu Jamendo, którą zakończyła EPka "Return To The Lost World". Następnie Jakub rozpoczął współpracę z Wojciechem Wszelakim, której efektem jest między innymi EP "Do not yourself in the child's – Remixes". Muzycznym finałem 2012 roku będzie publikacja albumu „The Arthurian Legends”, który za pomocą muzyki elektronicznej opowiada o legendarnych czasach Króla Artura. Płytę promować będzie EP "Avalon Landscapes – remixes", na której znalazło się 5 wersji utworu w wykonaniu innych artystów.

Strona oficjaslna: http://jakubfijak.el-stacja.pl/wp/

Ostatnia zmiana: 03.09.2012